حرکت بزرگ ملی افغانستان

حرکت بزرگ ملی افغانستان (GNMA) اندکی پس از حملات 11 سپتامبر پس از تهاجم ایالات متحده و نیروهای متفقین به افغانستان و سقوط رژیم طالبان آغاز شد. این سرنگونی رژیم طالبان فصل جدیدی را برای افغانستان آغاز کرد، کشوری پر از امید که به لحاظ استراتژیک در تقاطع تمدن ها قرار دارد.

در ماه جون سال 2002، بیش از 1600 نماینده از سراسر افغانستان در لویه جرگه اضطراری (پشتو: به معنای “مجمع بزرگ”) در کابل شرکت کردند. هدف این مجمع برداشتن گام های اولیه در جهت ایجاد یک حرکت ملی دولت جدید در افغانستان با انتخاب دولت موقت بود.

اگرچه آقای کرزی تنها نامزد حکومت جدید در آن زمان بود، اما ائتلاف شمال کنترل واقعی کابل و مناطق اطراف را در دست داشت. اولویت ایالات متحده ایجاد یک سیستم دموکراتیک مبتنی بر ریاست جمهوری قوی بود، با این حال، این طرح بر اساس قدرت مردم نبود، بلکه بر اساس قدرت مردان قوی بود. بدون داشتن یک حرکت ملی سازمان یافته در مقیاس بزرگ، توانایی رئیس جمهور کرزی تحت تأثیر و کنترل مردان قدرتمند بسیار زیاد بود.

به عنوان اولین گام، در آن چند روز کوتاه لویه جرگه، ما تلاش های خود را بر کار با اعضای جوان تر، تحصیل کرده، میهن پرست و دمکراتیک تر لویه جرگه متمرکز کردیم تا ایده تغییر نامزد تک عضوی به سبک شوروی را بکاریم. ما در نظر داشتیم که سیستم اعطای 100 درصد آرا به یک نامزد واحد را به یک سیستم انتخاباتی نسبتاً دموکراتیک تبدیل کنیم که در آن برای اولین بار در تاریخ افغانستان، نامزدهای بیشتری برای انتخاب وجود داشته باشد. در تلاش برای معرفی این نظام جدید، آقای محفوظ ندایی را که منشی اول لویه جرگه بودند و خانم مسعوده جلال اولین کاندیدای زن تاریخ کشور را ارتقاء دادیم. ایده شکست دادن آقای کرزی که در آن زمان چندان شناخته شده نبود، نبود، بلکه نشان دادن یک روند دموکراتیک بود. در کمال تعجب، تلاش‌های ما تا حدی موفقیت‌آمیز بود، زیرا نامزدهای منتخب اعضای جوان ما 200 رای از مجموع تقریباً 1600 رای دریافت کردند. اولین تلاش ما برای شروع یک حرکت با معرفی دو نامزد توسط مردم کوتاه مدت بود. ، اما ثابت کرد که امید وجود دارد.

در سال 2003، ما تلاش دیگری برای همکاری با رئیس جمهور کرزی انجام دادیم. ما در کابل با برادر رئیس جمهور آقای قیوم کرزی ملاقاتی ترتیب دادیم که در آنجا نقشه حرکت ملی را فاش کردیم و به او گفتیم که از رئیس جمهور کرزی حمایت کامل خواهیم کرد و پشت سر او خواهیم ایستاد و قدرت واقعی مردم را به او خواهیم داد. باید کشور را آن گونه که باید اداره می کرد و فقط به مردم پاسخگو بود، اداره می کرد، اما متأسفانه آقای کرزی این روند را از مسیر خود خارج کرد و به آن پایان داد.

در سال 2009، در آخرین تلاش ما، این بار با افراد با نفوذ بیشتر، در میان برخی از دانشگاه های سطح بالای دانشگاه کابل به عنوان پیشرو بودند، اما این تلاش ناموفق بود. با این حال، یکی از دلایل اصلی شکست، این تصور مردم بود که جامعه بین‌المللی به‌ویژه ایالات متحده برای ایجاد حضور طولانی‌مدت در افغانستان حضور داشتند که مخالف بودند.

در سال 2011، برای اولین بار، فراخوان هایی مبنی بر خروج تمامی نیروهای بین المللی از افغانستان صورت گرفت که زنگ خطری بود. افغان‌ها به زودی متوجه شدند که ایالات متحده و متحدانش در نهایت قرار است نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند، و این همان چیزی است که تشکیل حرکت ملی افغانستان (ANM) را آغاز کرد.

در چند سال اخیر، شماری از حرکت های دیگر به وجود آمده اند، از جمله حرکت ملی خط سوم، حرکت ملی خط میانه، حرکت نجات افغانستان از بحران، و حرکت مردم مسلمان افغانستان.

تصور در میان مردم افغانستان در افغانستان این بود: “هیچ کس به تنهایی نمی تواند تغییرات ایجاد کند، و با هم می توانیم حرکتی را ایجاد کنیم که ما را به موفقیت برساند.” بلافاصله پس از تشکیل اولین حلقه ها و طولی نکشید که آنها با هم به صورت زنجیره ای متحد شدند. در طول انتخابات ریاست جمهوری 2014، در حالی که ANM کاندیدای خود را نداشت، با این حال، پروتکل هایی را با نامزدها امضا کرد و بیش از یک میلیون رای به بلیط آنها آورد.

در تابستان 2019، ANM از حرکت های دیگر خواست تا گرد هم آیند و یک حرکت بزرگ را تشکیل دهند. پس از چندین جلسه در کابل، این ایده پذیرفته شد، اما به دلیل همه گیری کووید-19، آن را به تعویق انداختند. یک سال بعد، این ایده به واقعیت تبدیل شد و حرکت بزرگ ملی افغانستان (GNMA) تشکیل شد. یک شورای عالی بر اساس آیین نامه ایجاد شد و سپس رئیس جمهور انتخاب شد. اولین دستور شورای عالی تدوین نقشه راه صلح بود.

در سال 2021، حرکت بزرگ ملی افغانستان برای یک هدف مشترک و تحت رهبری یکپارچه گرد هم آمد و به یک گروه جمعی از احزاب سیاسی، جوامع مدنی، اجتماعی و فرهنگی، سازمان های جوانان و زنان، شوراهای قبیله ای، رهبران مذهبی و قبیله ای تبدیل شد. دانشگاهیان، فرهنگی، ملی و سایر رهبران مستقل با نفوذ.

در آگوست 2021، کمتر از یک ماه قبل از سقوط دولت آقای غنی، طی یک اجلاس سران در کابل، که از طریق یک وبینار در سراسر جهان پخش شد، GNMA وجود رسمی خود را در داخل افغانستان اعلام کرد.

امروز پس از سقوط حکومت غنی و خروج تمامی نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان و بازگشت طالبان، نقش GNMA به عنوان صدای مردم افغانستان در حال تبدیل شدن به یک صحنه مرکزی در کمک به افغانستان برای رسیدن به صلح و آرامش است. ثبات پایدار که اولین و شرط اصلی آبادانی کشور و رفاه و عزت مردم است. این همان چیزی است که اکثریت مطلق مردم افغانستان می خواهند و ما از آن دفاع می کنیم.

دیگر نه جنگ، نه جنایت، نه ظلم، نه استثمار و نه ادعای دروغین به نام مردم توسط کسانی که 2 دهه قدرت را در کشور در دست داشتند.

بیایید همه کسانی که در قدرت بودند به اشتباهات گذشته خود، حق مردم نسبت به مردم پی ببرند و بدون داشتن هیچ حرص و طمع برای تقسیم قدرت، قول بدهند و سوگند یاد کنند که واقعاً در کنار مردم بایستند. بگذارید فقط شهروندان خوبی باشند. و برای کسانی که در قدرت هستند، فقط به مردم خدمت می کنند، مسئولیت خود را در قبال 40 میلیون نفر این کشور که به شغل، غذا، آموزش، مراقبت های بهداشتی، حکومت داری خوب، احترام به حقوق خود و توسعه نیاز دارند، درک کنید. وظایف امکان پذیر است. کشوری مستقل، اسلامی و توسعه یافته که د

رهبری و شورای عالی

دکتر وحید مومند

محمد هاشم رودوال

اسماعیل پاینده

رونا پوپل

دکتر وحید مومند

رئیس، GNMA

داکتر وحید احمد مومند فرزند علی احمد مومند در کابل افغانستان به دنیا آمد. او از لیسه حبیبیه در کابل، در درجۀ دوم فارغ التحصیل شد. او در زمان پادشاهی محمد ظاهر شاه با استفاده از یک بورس تحصیلی به شوروی آنزمان، دیپلیوم ماستری MSEE  در سیستم‌های کنترل اتوماتیکی و روباتیک با درجۀ عالی، و دکترا را در سایبرنتیک طبی حاصل کرد. او عضو دو لویه جرگه بود. او همچنین به عنوان یک انجنیر الکترونیک و متخصص IT  در کمپنی های مختلف سلیکان ولی در آنجمله کمپنی  IBM و Computer Associates  و غیره ایفای وظیفه نموده است.

در سال 2009، دکتر مومند پیش نویس یک طرح تحت عنوان “حرکت ملی یگانه راه موفقیت در افغانستان” را به تحریر در آورده و پخش کرد که باعث بوجود آمدن حرکت ملی افغانستان (ANM) تحت رهبری جنرال هاشم رودوال گردید. روند تحکیم حرکت های مختلف حول یک محور در سال 2019 آغاز شد. در سه ماه آخر سال 2020 حرکت بزرگ ملی افغانستان تشکیل شد و دکتر مومند از سوی اعضای شورای عالی به عنوان رئیس GNMA انتخاب شد.

بیست و پنج سال پیش، دکتر مومند یکی از دو بنیان گذاران بزرگترین سازمان غیرانتفاعی افغانها در ایالات متحده، ائتلاف افغان ها ((Afghan Coalition میباشد که به ده ها هزار پناهنده و مهاجر افغان در کالیفرنیا خدمت می کند. او یک ائتلاف ساز حرفه ای، میانجی خبره و تسهیل کننده است. داکتر مومند از سال 2004 تا 2014 در سمت های مختلف در افغانستان برای آرمان افغانستان کار کرد. داکتر مومند دلیل اصلی ناکامی در افغانستان را در مهار کردن حکومات مملو از فساد 20 سال گذشته و در تغییر سیاست های مملو از اشتباه آمریکا در قبال افغانستان را فقدان یک حرکت بزرگ ملی مردمی و نداشتن نقشۀ راه برای صلح دایمی و پایدار می داند، که حال به فضل و مرحمت ایزد متعال هر دوی این فقدان ها به مرحلۀ اکمال رسیده اند.

محمد هاشم رودوال

عضو شورای عالی، GNMA

محمد هاشم رودوال فرزند شمس الدین در ولسوالی سرخ رود ولایت ننگرهار افغانستان به دنیا آمد. او از مدرسه نظامی و سپس از اکادمی نظامی افغانستان فارغ التحصیل شد. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه نفت و صنایع شیمیایی آذربایجان گرفت.

جنرال رودوال، در سالهای اول پس از استقرار رژیم جدید در افغانستان، روی سازماندهی یک حرکت کار کرد. در سال 2006، او به عنوان رئیس یک حرکت مردمی انتخاب شد. سرانجام، در سال 2012، با تحسین ایده ها و اصول بیان شده توسط دکتر مومند، که حول محور حکومت داری بر اساس یک ساختار سازمان یافته قوی از یک حرکت مردمی فراگیر متمرکز بود، حرکت ملی افغانستان (ANM) تشکیل و جنرال رودوال به عنوان رئیس حرکت ملی افغانستان (ANM) انتخاب شد. او در اواخر سال 2020 به عضویت شورای عالی GNMA درآمد.

جنرال رودوال در طول دوران سربازی خود به عنوان انجنیر پدر و مدیر عمومی ریاست لجستیک وزارت دفاع افغانستان خدمت کرد. او همچنین در اکادمی نظامی افغانستان سخنرانی کرد و رئیس اداره معارف سیاسی و بعداً رئیس اداره سیاسی نیروهای مسلح افغانستان شد. پس از ارتقای درجه سرلشگری به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. در سال 1370 بنا به درخواست وی بازنشسته شد.

اسماعیل پاینده

عضو شورای عالی، GNMA

اسماعیل پاینده در کابل افغانستان به دنیا آمد، او از لیسه لیسه استقلال کابل فارغ التحصیل شد و سپس در دانشگاه علوم در  شهرنیس فرانسه تحصیلات خود را ادامه داد. او یک شرکت واردات و صادرات را در روئن فرانسه راه اندازی کرد. او مسئول لجستیک بنلوکس در کارگیل، یکی از شرکت های معتبر مواد غذایی آمریکایی در فرانسه بود. او همچنین مدیر پروژه بین المللی سفرهای گروهی برای شرکت های فرانسوی بود.

در سال 1978، آقای پاینده با همکاری دکتر جانباز اولین انجمن افغانها را در فرانسه تأسیس کرد. او به مبارزه برای احیای صلح، امنیت و عدالت در افغانستان و روابط خوب بین المللی ادامه می دهد. به همین منظور، او مرتباً کنفرانس‌هایی ترتیب داده و در جلساتی در فرانسه و اروپا شرکت کرده است. به عنوان مثال، او در کنفرانس بن (2001) برای بازسازی افغانستان شرکت کرد.

وی در سال 2001 به اتفاق چند تن از دوستانش کمیته سازماندهی را برای انتخاب نماینده جامعه افغانستان در فرانسه در لویه جرگه کابل ایجاد کرد. آقای پاینده از زمان اعلان حرکت ملی افغانستان (ANM) عضویت آنرا داشت و مسوول ارتباطات بخش اروپا بود. او به عنوان یکی از بنیانگذاران GNMA جایگاه خود را به عنوان عضو شورای عالی GNMA و مدیر روابط عمومی GNMA تثبیت کرد.

رونا پوپل

عضو شورای عالی، GNMA

خانم رونا پوپل یک رهبر شناخته شده جامعه و مدافع حقوق زنان افغان در سطح محلی، ملی و بین المللی است.

در سال 1977، دو سال قبل از حمله شوروی به افغانستان، رونا پوپل به همراه همسرش که در آن زمان نمایندۀ افغانستان در  سازمان ملل بود، به آمریکا آمد. رونا و همسرش بعداً به منطقه خلیج سانفرانسیسکو ایالت کالیفورنیا نقل مکان کردند، جایی که رونا 15 سال به عنوان یک کارمند خدمات اجتماعی حکومت محلی در فعالیت برای کمک به پناهندگان افغان به آمریکا گذراند. او انجمن بین المللی زنان افغان (AWAI) را در سال 1992 آغاز کرد و به نمایندگی از زنان افغان برای دفاع از حقوق بشری آنها در افغانستان، فعالیت می کرد. در سال 1998، رونا با داکتروحید مومند سازمان ائتلاف افغان ها ( (Afghan Coalition،  که بزرگترین سازمان غیر انتفاعی افغانها در ایالات متحده میباشد،را تأسیس کردند، که ماموریت آن توانمند سازی پناهندگان و مهاجران افغان در شمال کالیفرنیا، که در آن بیش از 60 هزار پناهجوی افغان در ایالات متحده اقامت گزیده اند، میباشد. وی از آوان تآسیس به عنوان مدیریۀ عمومی اجرایی مشغول به کار است. در سال 2002، او به نمایندگی از جامعۀ افغانی در شمال کالیفرنیا در کنفرانس ها و اجلاس های بین المللی اشتراک، و این افتخار را داشت که به عنوان نمایندۀ منتخب جوامع افغانی الاصل شمال غرب ایالات متحده، در لویه جرگه (مجلس بزرگ) در افغانستان اشتراک کند. رونا پوپل به عنوان یکی از حامیان طویل المدت حرکت بزرگ ملی افغانستان، اخیراً به عنوان عضو شورای عالی GNMA انتخاب شد.

رونا پوپل در کابل افغانستان به دنیا آمد. فارغ التحصیل لیسه رابعه بلخی کابل است. او مدرک کارشناسی خود را در علوم سیاسی و روابط بین الملل از پوهنتون ایالتی کال ایست بی در کالیفرنیا حاصل کرده است.

 

محمد یوسف همت

ناظمه نوین مومند

معین گل شیرزی (چمکنی)

دکتر نجیب جانباز

محمد یوسف همت

عضو شورای عالی، GNMA

جنرال همت در روستای شامونی مرکز ولایت خوست در افغانستان به دنیا آمد. او از لیسه غرقشت، و سپس از اکادمی پولیس کابل فارغ التحصیل شد. سپس تحصیلات خود را در مؤسسه علوم اجتماعی به پایان رسانید. از طریق بورسیۀ تحصیلی به آلمان رفت و در رشته علوم اجتماعی دیپلیوم گرفت. وی در حال حاضر در کابل اقامت دارد.

جنرال همت از حامیان قوی در تشکیل حرکت بزرگ ملی افغانستان بود و در سال 2020 به عضویت شورای عالی GNMA درآمد و در عین حال همچنان نمایندۀ حرکت نجات افغانستان از بحران بود. او از زمان آغاز به کار خود به عنوان عضو شورای عالی، به طور خستگی ناپذیر در جهت ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و خدمت به مردم صرف نظر از وابستگی ها و پیشینه های قومی و سیاسی تلاش می کند. او به عنوان یک سرباز واقعی به مردم افغانستان و آبادانی کشور خدمت می کند.

کار او به حیث معاون استاد و سپس افسر پولیس آغاز شد و در آنجا به ولایت بدخشان فرستاده شد و به عنوان رئیس امنیت در ولسوالی های مختلف موقت کار کرد. وی همچنین به حیث رئیس امنیت سرحدی، رئیس اداره ترافیک و رئیس امنیت ولایت بدخشان خدمت کرده است. در دوران ریاست جمهوری داود خان، او یکی از اعضای حرکت ملی سازماندهی شده توسط رئیس جمهور بود. در دوره صدارت داکتر نجیب که پروسۀ آشتی و صلح با مجاهدین آغاز شد، به دلیل نقش فعال در این پروسه، به درجه جنرالی ارتقا یافت. او همچنین به عنوان رییس تفتیش

ناظمه نوین مومند

عضو شورای عالی، GNMA

خانم ناظمه نوین مومند یک رهبر و چهره شناخته شدۀ جامعه در سراسر سیستم مراقبت بهداشتی کونتی آلامیدا در شمال کالیفرنیا است. او در طول 31 سال خدمات مستمر ملکی خود، به هزاران پناهنده، عمدتاً از افغانستان، در رفع نیازهای مراقبت های صحی و دیگر مشکلات شان کمک و معاونت کرده است. او برندۀ جوایز معتبر بسیاری برای خدمات عمومی ملکی خود شده است.

او در یک خانواده روشنفکر درشهر کابل افغانستان به دنیا آمد. پس از فارغ التحصیلی از لیسه ملالی کابل برای فراگیری زبان انگلیسی عازم هند شد. پس از یک سال او با موفقیت دروس خود را به پایان رساند و به افغانستان بازگشت. یک سال بعد در سال 1356 ازدواج کرد و تحصیلات عالی خود را در اتحاد شوروی زمان به همراه همسرش آغاز کرد. در سال 1982 پس از اخذ مدرک ماستری در رشته تعلیم وتربیه به وطن بازگشت، و 3 ماه بعد به همراه همسرش به دلیل اشغال شوروی و اختلافات عمیق ایدئولوژیکی با دولت زمان ابتدا به پاکستان فرار و سپس به آلمان غربی و یک سال بعد با همسر و دختر 4 ساله اش به عنوان پناهنده به ایالات متحده آمد و در شمال کالیفرنیا در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو سکونت گزید.

ناظمه مومند از آوان تآسیس موسسۀ بین المللی افغان در سال 1992 تا حال حاضر عضو فعال هیآت مدیرۀ این سازمان، از سال 2019 عضو فعال و کمک رسان حرکت بزرگ ملی افغانستان بوده و به صفت عضو شورای عالی حرکت بزرگ ملی افغانستان انتخاب گردید.

یکی از مشاغل عمده، علاقۀ و استعداد وی در آشپزی میباشد و به همین مناسبت چند سال قبل برای مدت بیشتر از 3 سال یک پروگرام آشپزی هفته وار تحت نام “آشپزخانه” از طریق تلویزیون نور و بعد از آن از طریق YouTube ادامه دارد که به تعداد ده ها هزار هموطنان در سراسر امریکا، اروپا و دیگر نقاط دنیا بینندۀ آن بوده و سفره های آنان را رنگین ساخته است. وی همچنین به صفت پیش برندۀ پروگرام ها و کانفرانس ها دایمآ در خدمت جامعۀ خود بوده است.

معین گل شیرزی (چمکنی)

عضو شورای عالی، GNMA

رئیس حزب حق و عدالت، رهبر شورای اتحادیه اقوام جنوب و معاون حرکت بزرگ نجات افغانستان از بحران.

او متولد پکتیا افغانستان بود و تحصیلات ابتدایی خود را در لیسۀ بابا در چمکنی پکتیا آغاز کرد و از لیسۀ خوشحال خان کابل فارغ التحصیل شد و به عنوان M.B.B.S ، متخصص نسایی در پوهنتون صحی دولتی استاوروپل در استاوروپل روسیه تحصیلات خود را ادامه داد. پس از بازگشت به افغانستان به مدت 3 سال به عنوان داکتر نظامی در شفاخانه 200 بستر کابل خدمت کرد و در کنار فعالیت های تجاری و اجتماعی در پکتیا افغانستان به خدمت به مردم ادامه داد.

وی پس از بازگشت به کابل به همراه محمد حنیف اتمر و تیم در سال 2012 حزب سیاسی حق و عدالت را در کابل تأسیس کرد و در شورای عالی کنگره موسس این حزب باقی ماند و سپس به عنوان رهبر حزب در آن انتخاب شد. اولین کنگره در جون 2016 و پس از آن در سال 2019 به عنوان رهبر شورای اتحادیۀ قبایل ولایات جنوبی افغانستان (لوی پکتیا) انتخاب شد و علاوه بر آن در سال 2020 معاون حرکت بزرگ نجات افغانستان از بحران شد. بعداً در سال 2020 به حرکت بزرگ ملی افغانستان پیوست و به عنوان عضو شورای عالی انتخاب شد.

در طول همه‌گیری کووید-19، او با دریافت کمک مالی از ثروتمندان و تهیه ماسک‌های ایمنی و ضدعفونی‌ کنندۀ دست برای مردم و نیز گسترش آگاهی در مورد ویروس، بنیادی را برای مبارزه با کووید-19 تأسیس کرده است. پس از آن آقای حاجی محمد الکوزی به این بنیاد پیوست و یک داروی گیاهی ابداع کرد که ویروس کرونا را در نیم ساعت از بین می برد. آنها توانستند این دارو را برای نزدیک به 18 میلیون نفر در افغانستان تامین کنند که با آن توانستند مرگ و میر این ویروس را به حداقل برسانند و همچنان ادامه دارد.

دکتر نجیب جانباز

مشاور حقوقی، GNMA

دکتر نجیب جانباز از لیسۀ استقلال فارغ التحصیل شد و مدرک لیسانس، ماستری، DEA، DESS  و دکترای خود را در رشته حقوق بین الملل در پوهنتون سوربن در  شهر پانتهئون فرانسه به دست آورد.

او به مدت بیست سال به عنوان مشاور حقوقی ارشد با شرکت ساختمانی وینچی کار کرد. وی همچنین به مدت چهار سال به عنوان اسستانت پروفیسور در سوربن خدمت کرد و همچنین به صفت سخنران قانون ساختمان در مؤسسه بین المللی حقوق (IDLO) در ایتالیا ایفای وظیفه نمود.

در سال 2004، در جریان تصویب قانون اساسی جدید افغانستان، سخنران تیم پارلمانی فرانسه در مورد کارمندان اداری پارلمان آیندۀ افغانستان بود. او همچنین به مدت چهار سال سخنران مؤسسه فناوری سن نزایر در فرانسه در زمینه قانون ساختمان بود. از سال 2005 تا 2011، از سوی USAID، برنامۀ حاکمیت قانون، به عنوان مشاور حقوقی در دادگاه عالی افغانستان منصوب شد. به مدت شش ماه در پوهنتون حقوقی کابل به عنوان استاد کار کرد. در طول سالهای مدید، او وقت خود را صرف نوشتن چندین کتاب در زمینۀ قانون و روش و اصول عدلی کرد.

در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی، دکتر جانباز با آقای پاینده در پاریس انجمن افغانها را تأسیس کرد و به عنوان رئیس انجمن انتخاب شد. ماموریت اصلی انجمن کمک به پناهندگان افغان و انجام فعالیت هایی در مخالفت با اشغال سرزمینش توسط شوروی بود.

از اولین روزهای تاسیس GNMA ، دکتر جانباز به نسبت عشق به زادگاه و مردمش، دعوت GNMA را برای خدمت به عنوان مشاور حقوقی GNMA پذیرفت. او همیشه فردی صریح است و همیشه به دنبال راه حل ها و راه های جدید برای خدمت به مردم است. او خستگی ناپذیر برای یک افغانستان بهتر، صلح آمیز، مستقل و امن کار می کند.

مسعوده کروخی

سید محمدعلی جاوید

شیما غفوری

پروفیسور نورمحمد غفوری

مسعوده کروخی

عضو شورای عالی، GNMA

مسعوده کروخی از قوم نورزی است و در سال 1962 در ولسوالی کرخ ولایت هرات به دنیا آمد. او دختر محمد موسی نورزی است. کروخی در سال 1354 از لیسه هرات فارغ التحصیل شد و تحصیلات خود را در انستیتوت تربیت معلم ولایت هرات ادامه داد و در سال 1978 در رشته زیست شناسی و کمیا فارغ التحصیل شد.

کروخی عمدتاً به عنوان معلم در ولایت هرات کار کرده و در لیسه عاطفی و سپس در لیسه گوهر شاد ولایت هرات از سال 1986-2005 تدریس کرده است. او همچنین عضو کمیته عالی ریاست امور زنان در هرات بوده است.

کروخی خارج از تجربه تدریس خود با سازمان های غیردولتی درگیر بوده و به عنوان یک فعال اجتماعی فعالیت داشته است. کروخی یک مربی استاد با شبکه زنان افغان (AWN) بود. او در سال 2009 با شورای مشارکت ملی افغانستان به عنوان رئیس کمیسیون زنان و مرکز انکشاف زنان کار کرده است. او در سال 2009 در یک دوره کارآموزی رهبری یک ساله شرکت کرد. در طول مدت کار با AWN و فعالیت با شورای مشارکت ملی افغانستان، با انجمن زنان امور اجتماعی (WASA) نیزهماهنگی داشت. (2012): کمیسار امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر.

کروخی از اعضای حزب مشارکت مدنی بود. وی به عنوان نمایندۀ جمعیت زنان ولایت هرات به عنوان نماینده در دو لویه جرگه (مجلس بزرگ ملی) انتخاب شد: اول، لویه جرگۀ تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان. و دوم، لویه جرگۀ مشورتی، تصمیم گیری در مورد روند صلح. مسعوده کروخی در سال 2018 به عنوان نمایندۀ ولسی جرگه در پارلمان افغانستان انتخاب شد.

مسعوده کروخی یکی از اولین اعضای زن حرکت ملی افغانستان (ANM) در اوایل سال 2012 بود. او در اواخر سال 2021 به حرکت بزرگ ملی افغانستان پیوست و به عنوان عضو شورای عالی GNMA انتخاب شد.

سید محمدعلی جاوید

عضو شورای عالی، GNMA

آقای سید محمدعلی جاوید رهبر نهضت آزاد اسلامی افغانستان است و در میان علما و توده‌های مردم از نفوذ بالایی برخوردار است. دیدگاه های معتدل جاوید درباره دین در مورد دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان و دیگران با صدای بلند بیان و نوشته شده است. جاوید 43 کتاب در تاریخ، شعر، ادبیات، مسائل علمی و مذهبی نوشته است.

استاد جاوید در ولایت بلخ به دنیا آمد. دوران ابتدایی او در مسجد محل بود. در سن 18 سالگی به عنوان طلبه در مدرسه سرآسیاب شولگره شروع کرد و به سرعت پیشرفت کرد و به یکی از اساتید مدرسه تبدیل شد. در سال 1350 به حوزه علمیه نجف عراق رفت. جاوید در نجف برنامه های آموزشی در رشته های مختلف حوزوی ایجاد کرد. وی بعداً در سال 1355 به قم رفت و در حین تدریس، در کلاس‌هایی که پیشوایان مشهور دینی تدریس می‌کردند، شرکت کرد. پس از کودتای کمونیستی در سال 1978، جاوید به همراه آیت الله محسنی حزب سیاسی نهضت اسلامی افغانستان را تأسیس کرد. جاوید اعلامیه اصلی حزب را نوشت. او به عنوان قائم مقام حزب و رئیس شورای مرکزی فعالیت می کرد.

وی در دولت های دوره مجاهدین به عنوان وزیر برنامه ریزی، معاون نخست وزیر و سرپرست نخست وزیری خدمت کرد. در دولت پرزیدنت کرزی، او به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور، وزیر ترانسپورت و رئیس کمیسیون “ارزیابی سطح آموزشی علمای دین” خدمت کرد. در سال 1383 پس از استعفای مرحوم آیت الله محسنی از رهبری حزب، جاوید با کنگره این حزب به ریاست حزب نهضت اسلامی منصوب شد. در تابستان سال 2005، جاوید به نمایندگی از مردم ولایت بلخ به عنوان نماینده مردم ولایت بلخ به مجلس سفلی افغانستان انتخاب شد و به مدت پنج سال در آنجا خدمت کرد.

استاد جاوید به عنوان عضو شورای عالی GNMA انتخاب شد.

شیما غفوری

عضو شورای عالی، GNMA

شیما غفوری متولد 1958 در کابل افغانستان است. پس از پایان تحصیلات متوسطه برای تحصیل در رشته انجنیری زراعت عازم بلغارستان شد. وی پس از شش سال به عنوان شایسته ترین فارغ التحصیل سال 1980 در بین تمامی مؤسسات آموزشی بلغارستان با مدال طلا و بالاترین مدال بلغاری با مدرک فوق لیسانس به افغانستان بازگشت. در افغانستان، از سال 1980 تا 1992، او استاد فاکولتۀ زراعت پوهنتون کابل شد. او در سال 1992 به همراه همسرش پروفسور نورمحمد غفوری و فرزندانش از کشور فرار و در آلمان اقامت گزید.

در آلمان پس از تحصیل در رشته جدید علمی و حرفه ای به عنوان مشاور در امور اجتماعی و وام مشغول به کار شد.

مجموعۀ اشعار او تحت عنوان “آه نه رسا” منتشر شده و به زبان آلمانی نیز شعر می سراید.

در سال 1394 به پیشنهاد استاد دکتر هاشمیان از سوی مجله آینه عنوان استاد ادبیات دری به وی اعطا شد. او عضو هیئت تحریریه فرهنگ لغت دری بزرگ افغانستان (آنلاین) نیز است.

خانم غفوری نویسندۀ مقالات سیاسی و اجتماعی در وب سایت ها، مجلات و نشریات داخل و خارج از افغانستان است.

او یکی از بنیانگذاران و مدیران مرکز هماهنگی افغانستان و زنان است.

در سال 2010 در شهر دورتموند آلمان عنوان زن شجاع، و در سال 2012 ستارۀ ماربورگ، و در نیز در همان سال به دلیل نوآوری و خلاقیت خود از سوی رئیس جمهور آلمان بالاترین مدال جمهوری فدرال آلمان را ، به مناسبت کار های شجاعانه در امور مهاجرت و مددکاری اجتماعی، دریافت کرد.

شیما غفوری مؤسس و رئیسۀ انجمن امداد برای رفاه افغانستان است که از سال 1994 بدینسو برای کودکان و زنان افغان فعالیت می کند.

شیما غفوری به صفت یکی از حامیان حرکت بزرگ ملی افغانستان، اخیراً به عنوان عضو شورای عالی GNMA انتخاب شد.

پروفیسور نورمحمد غفوری

عضو شورای عالی، GNMA

پروفسور نورمحمد غفوری در سال 1955 در افغانستان به دنیا آمد. وی پس از فراغت از صنف 12، در سال 1975 برای تحصیلات عالی در رشتۀ اقتصاد در بلغارستان بورسیه تحصیلی دریافت کرد. در سال 1981 موفق به دریافت دیپلیوم فوق لیسانس شد. او در اوایل سال 1992 از افغانستان به آلمان مهاجرت کرد و در آنجا دکترای خود را از دانشگاه فیلیپس گرفت.

در دهه 1980 در افغانستان به عنوان استاد دانشگاه مشغول به کار شد و بعداً در مقامات عالی در وزارت امور داخله خدمت کرد.

او در آلمان در سازمان جوانان، مدیر بخش پست در شعبه بانک ماربورگ و نیز به صفت مدیر فروشگاه (NOSH) کار کرد.

از دوران جوانی وارد فعالیت های اجتماعی و سیاسی شد. او در بلغارستان رئیس اتحادیۀ محصلین افغانستان بود. در سازمان هایی مانند حرکت ملی و دموکراتیک افغانستان، انجمن وحدت و پیشرفت ملی افغانستان، انجمن ابتکار صنایع دستی افغانستان، میزگرد افغانستان برای صلح و دموکراسی در افغانستان، حرکت تفاهم افغانستان در اروپا، اتحادیه فرهنگی افغانستان در آلمان، انجمن فرهنگی افغانها در ماربورگ، نقشی مبتکر و فعال داشت.

پروفسور غفوری از سال 2007 در افغانستان زندگی و کار می کرد و در پوهنتون های خصوصی تابش، آریانا و طلوع آفتاب در کابل به تدریس اقتصاد  پرداخته است.

او در سال 2008 کمیته شورای آشتی افغانستان را تأسیس کرد. او یکی از بنیانگذاران و اعضای رهبری در جبهه نجات افغانستان از بحران، حرکت ملی افغانستان، کمیسیون ملی متحد احزاب سیاسی، سازمان های اجتماعی و نهادهای مدنی، کمیته تفاهم و انسجام، و حرکت بزرگ نجات افغانستان از بحران است.

او در حال حاضر نماینده (حرکت برای تفاهم برای صلح، بازسازی و دموکراسی در افغانستان) و رئیس سازمان بین المللی خیرخواه (جمعیت امداد افغانستان) است.

ساختار سازمانی

در سال 2019، برای اولین بار در تاریخ افغانستان، در سراسر جغرافیای این کشور قهرمان، بیشترین تمرکز حرکت های ملی، هر یک متشکل از چندین احزاب سیاسی، صدها جوامع مدنی، سازمان های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، شوراهای قومی و هزاران تن از بزرگان و روشنفکران مستقل مذهبی و قومی، همه گرد هم آمدند و حرکت بزرگ ملی افغانستان را تحت یک محور و زیر یک شورای رهبری تشکیل دادند.

آنها از مدت ها قبل متوجه شده بودند که افغانستان در یک بحران بزرگ قرار دارد و در خطر واقعی از دست دادن دستاوردهای مثبتی که در دو دهه گذشته به دست آورده بودند و همچنین درک آنرا داشتند که وجود واقعی این ملت به عنوان یک ملت متحد مورد خطرقرار دارد. این حرکت مردمی و رهبری آن به عنوان صدای مردم افغانستان عمل می کند و با حمایت همه جانبه مردم در سراسر کشور مصمم بود که افغانستان را از این بحران خطرناک خارج کرده و به مسیر یکپارچگی ملی و یک نظام حکومتی مردم سالاری اسلامی واقعی که توسط مردم و برای مردم اداره می شود، که در آن هر شهروند دارای حقوق و مسئولیت های برابر باشد سوق دهد. ما معتقدیم که حقوق هر افغان توسط خداوند بزرگ، که به فضل و کرامت خود، عزت، برابری و آزادی هر مرد، زن و کودک را مصوون می دارد، اعطا گردیده است. این حقوق به عنوان عهد و پیمانی بین خالق متعال و مخلوق او اعطا می شود. هر فرد، هر افغان بدون استثنا از این حقوق برخوردار است. آرمان های GNMA در سند “میثاق” حرکت حک شده است و مأموریت آن در مبانی فکری و اصول فعالیت های GNMA نوشته شده است.

در راس حرکت بزرگ ملی، مجمع عمومی قرار دارد که از رهبران همه سازمان های عضو و چندین فرد مستقل در سطح ملی تشکیل شده است. شورای عالی از بنیانگذاران و رئیس و معاونان هر حرکت کثیرالاعضای عضو تشکیل شده است. رئیس GNMA با اکثریت آرای شورای عالی انتخاب می شود. این حرکت دارای یک سخنگو، یک منشی و گروهی از مشاوران رئیس جمهور است. در حال حاضر، 9 ریاست عمومی و چندین کمیته تحت هر ریاست وجود دارد که کارهای روزانه GNMA را انجام می دهند. بازوی جامعه مدنی GNMA “سازمان اجتماعی اتحاد و همبستگی” است.

***

بنام خداوند بزرگ

ماموریت و چشم انداز

مبانی فکری اصول فعالیت های حرکت بزرگ ملی افغانستان:

در دو دهه گذشته، جامعه جهانی در زمینه حکومت داری، نظام سازی، اقتصاد و آموزش نیروهای امنیتی به افغانستان کمک کرده بود تا یک حکومت مدرن ایجاد کنند که از اراده مردم بر خواسته و زمینه های بازگشت به هرج و مرج و جنگ های داخلی را برای همیش از بین ببرد.

متأسفانه به دلیل بی کفایتی، سوء مدیریت و سوء استفاده دولتمردان و همچنین سیاست های نادرست جامعه جهانی در این کشور، به جای نظام سازی، بازسازی و توسعه، اقتصاد مافیایی ، نظام سیاسی روز بروز مصلحتی و بی حاصل، زور و ستم جای دموکراسی و مشارکت ملی را گرفت، فساد تا سرحد غارت آشکار و انتظارات از همکاری بین المللی کاهش یافت.

حرکت بزرگ ملی افغانستان یک اتحادی از حرکت‌ها است که هر یک به نوبه خود متشکل از طیفی از احزاب سیاسی، شوراهای قومی، سازمان‌های فرهنگی-اجتماعی، جوامع مدنی، سازمان‌های زنان، جوانان، شهروندان عادی، بزرگان مذهبی و قومی ، شخصیت های علمی، فرهنگی ودیگر متنفذین مستقل.

حرکت بزرگ ملی افغانستان از بدو تأسیس، در زمان حکومت های گذشته در افغانستان، بر این باور بود که در چنین شرایطی، با یک حرکت همه جانبه و بسیج توده ای نیروهای سالم، می توان از این بن بست عبور کرد و از یک فاجعه هولناک جلوگیری کرد. بدین منظور، این حرکت بزرگ بر این باور بود که تنها راه نجات کشور از بی ثباتی، بی قانونی، بی عدالتی ظالمانه، فساد و چپاول افسارگسیخته، فقر و ناامیدی اکثریت ملت، یک اتحاد دلسوزانه و مسئولانۀ همه یا اکثر قوت ها بدور آرمان ملی که مبتنی بر قوانین اسلامی است، میباشد.

امروزه پس از سقوط حکومت قدیم و کنترل کشور توسط نیروهای طالبان، چندین مشکل بزرگ گذشته مانند گریز از قانون ، بی عدالتی در قالب قدرتمندان فراتر از قانون، فساد و غارت خارج از کنترل، به سرعت ناپدید شدند. اما بسیاری از عناصر دیگر، مانند فقر شدید و ناامیدی اکثریت ملت، طبل جنگ های جدید توسط کسانی که کشور را در چند دهه گذشته به طرز فجیعی به ناکامی کشانیدند، و نیز مشکلات جدید ایجاد شده، از جمله فقدان یک دولت کارآمد، شایسته و همه شمول، تعطیل اکثر نهادهای دولتی مانند سیستم های آموزشی و صحی و غیره، صلح و ثبات طویل المدت کشور را تهدید می کنند. بدین منظور، این حرکت، مبانی فکری و اساس فعالیت های خود را به صورت بسیار فشرده اما خاص به ملت شریف خود در زیر ارائه می کند:

اسلام 

دین مقدس اسلام – دین مردم افغانستان در ایجاد تمدن، تاریخ و فرهنگ بشری، زندگی فردی و اجتماعی و دستاوردهای مفید و ارزشمند بشریت نقش اساسی داشته است. اساسی ترین ارزش های انسانی، معنوی و ملی ما نیز از اسلام سرچشمه می گیرد. اسلام راهنمای اعمال و گفتار این حرکت بوده و خواهد بود.

دموکراسی اسلامی

برای جهان اسلام، دموکراسی (مردم سالاری) واقعی مبتنی بر اصول و ارزش‌های اسلامی بهترین نظام حکومتی برای پایان دادن به نظام‌های خودکام، استبدادی و دکتاتوری جهان است، که می تواند برتری خود را با ایجاد نهادهای قانونی در خدمت مردم و پیشبرد سریع مملکت به سوی جامعۀ ثروتمند، مرفه و دارای اخلاق عالی انسانی با ارزش های بزرگ اسلامی، ملی و خانوادگی به اثبات برساند. این نظام تنها با ایجاد یک حکومت نماینده، مسئول، خدمتگزار و مورد قبول مردم محقق می شود.

حاکمیت قانون

حرکت بزرگ ملی افغانستان با شعار “هیچ کس در کشور بالاتر از قانون نیست” قویاً از قانون، نظم، صلح و امنیت در سراسر کشور با انسجام جهانی، نیروهای اسلامی، ملی و مردمی  پشتیبانی و دفاع می کند، و به حمایت ملت مظلوم و رنج دیدۀ افغانستان برای آیندۀ بهتر شان اتکاء دارد.

عدالت اجتماعی

ما معتقدیم یکی از عوامل اصلی شکست در ایجاد یک نظام سیاسی سالم، انحصار قدرت و بی عدالتی در تاریخ معاصر و کنونی است. ما عدالت را به معنای ایجاد فرصت های برابر برای همه شهروندان افغانستان عامل اصلی رشد و توسعه مادی و معنوی کشور می دانیم. روحیه مشارکت و همگرایی تنها از طریق توزیع عادلانه منابع مادی و معنوی برای همه شهروندان کشور امکان پذیر است. تنها عدالت است که زمینه را برای یک کشور اسلامی مردم‌محور واقعی و رشد استعدادها و توانایی‌های همه شهروندان فراهم می‌کند و توسعه و پیشرفت ملی را ممکن می‌سازد.

وحدت ملی

افغانستان سرزمین اقوام مختلف، زبان های مختلف و پیروان ادیان مختلف است. با همه تنوع آن، مردم زندگی مشترک را مانند گل های چمن تجربه کرده اند. آنها همیشه با هم از هویت ملی و ارزش های جمعی خود دفاع کرده اند. بنابراین ما هرگونه ادعای امتیاز، برتری و تبعیض در نظام شهروندی را رد می کنیم. اقلیت های مذهبی شهروندان برابر این منطقه هستند.

استقلال

استقلال و آزادی، حقوق ذاتی و طبیعی است که آفریدگار متعال برای بندگان خود داده است، که فضل و کرامت و آزادی همه انسانها اعم از مرد، زن یا کودک را تضمین می کند. این خواست بحق و منطقی جوامع برای حاکمیت بر سرنوشت خود است. مردم افغانستان برای استقلال و آزادی درخشان جنگیده اند و فداکاری های بی شماری داده اند. ما تا آخرین قطره خونمان در راه حفظ استقلال و دفاع از تک تک خاکمان خواهیم ایستاد. ما با تکیه بر این اصل خواستار روابط حسنه و عدم مداخله در امور یکدیگر با ملت های جهان هستیم و از هر نوع تنش زدایی در منطقه و جهان حمایت می کنیم.

صلح

با تسلط طالبان بر کشور، یکی از اهداف و مفاصد اصلی ما که پایان دادن به جنگ و خونریزی و دستیابی به ثبات و صلح دائمی بود، که خود ازشرایط اساسی در پیشبرد کشور به سوی رفاه، توسعه، خودکفایی میباشند، حاصل شد. اما این وضعیت صلح آمیز، همانطور که می بینیم، بسیار شکننده است و تا آن که طالبان به وعده های خود در معتدل بودن عمل نکنند و یک دولت فراگیر تشکیل  ندهند، که در آن GNMA به عنوان صدای مردم ذینفع باشد، و می تواند نقش بزرگی کمکی در آیندۀ یک کشور صلح آمیز و باثبات و پیشرفته که حقوق اقلیت ها و زنان را تضمین کند، داشته باشد، پایدار نیست.

آشتی ملی

ما نیاز به آشتی ملی را راه علاج آشفتگی کنونی و آینده کشور می دانیم. بدون بخشش یکدیگر و بدون عذرخواهی از مردم افغانستان، نیروهای درگیر گدشته نه تنها در ایجاد اعتماد متقابل شکست خواهند خورد، بلکه برای انتقام گیری و جلوگیری ازبین بردن آنها به استفاده مداوم از زور متوسل می شوند. تداوم این حالت منجر به بی ثباتی و ویرانی بیشتر خواهد شد.

سیاست ها و عملکرد ها

در عرصه سیاسی

هدف اصلی ما کمک به ایجاد یک نظام دولتی قوی مبتنی بر تفکیک قوای سه گانه و با استقلال عمل، شفافیت، پاسخگویی و مشروعیت، بنا یافته بر اراده ملت و بر اساس عدالت اجتماعی، صلح و ثبات پایدار است. ایجاد یک دولت قانونی که مشارکت واقعی ملی را تضمین کند و انتخاب افراد بر اساس تعهد، شایستگی، لیاقت و تخصص باشد، از اصول اصلی دولتداری و حاکمیت در این حرکت میباشد که این خود مطابقت بر اصول به رسمیت شناختن دولت توسط جامعه جهانی مینماید.

در عرصه اجتماعی

رعایت حقوق بشر به عنوان یکی از حقوق اصلی اسلام، رعایت و حمایت از تکثر سیاسی در حکومت داری، توجه جدی به تقویت نهادهای جامعه مدنی، حمایت از آزادی بیان، ارائه خدمات اجتماعی برای همه اقشار کشور، اولویت دادن به توسعه مناطق محروم کشور، مبارزه با هر گونه برتری طلبی و امتیاز، حمایت از حقوق اقلیت ها، تقویت و رشد نسل جوان، حمایت از سلامت کودکان و مادران، توجه به معلولان و سالمندان، بازماندگان جنگ و خانواده شهدا، حفظ و نگهداری محیط زیست سالم  و از جمله از بین بردن مصرف مواد مخدر غیرقانونی در جامعه و ریشه کن کردن آن در کشور، و فقرزدایی از خطوط اصلی سیاست اجتماعی ما است.

در عرصه اقتصادی

نوسازی و بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی، بیرون کردن منابع اقتصادی از سلطه گروه‌های خاص، استخراج معادن و نجات آن از چنگال گروه‌های مافیایی، جلوگیری از قاچاق معادن و تجارت غیرقانونی آن، ریشه‌کنی فساد، ایجاد اقتصاد بازار بر اساس نیاز مردم کشور، ایجاد اشتغال، احداث شاهراهای حمل و نقل، احداث سدهای آبی، مکانیزاسیون کشاورزی، رشد اقتصاد روستایی، رشد تجارت داخلی و خارجی، توسعه همه جانبه از آنجمله توسعه منابع انرجی برقی، رشد صنعت سیاحت، دسترسی به مسیرهای ترانزیتی زمینی و بازاریابی بین المللی . مراحل مهمی برای تولید داخلی وجود دارد که در هر حوزه سیاست های خاصی دنبال می شود.

در عرصه فرهنگی

اصلاحات کلی در زیرساخت های آموزشی کشور، تعمیم آموزش از طریق توسعه و انکشاف مراکز تعلیمی و مدارس دینی، ریشه کن کردن بی سوادی از طریق راه اندازی کمپاین سواد آموزی حیاتی، رشد فرهنگ اسلامی و ملی مبتنی بر سیاست عقلانی و علمی، مبتنی بر موازین اسلامی، استفاده بهینه از دستاوردهای فرهنگی جهان، مبارزه با هرگونه اقدام ضد فرهنگی، استفاده گسترده از فناوری نوین آموزشی در رشد آموزش، توسعه زبان های ملی، ایجاد موزه های استاندارد در ولایات، ایجاد اتحادیه های نویسندگان و هنرمندان و رشد همه جانبۀ فرهنگ جزو اولویت های ماست.

در عرصه خارجی

بر اساس اصول افغانستان به عنوان یک کشور غیر متعهد، ایجاد دیپلماسی فعال و دایمی مبتنی بر روابط حسنه با دولت های جهانی بر اساس منافع ملی و توازن سیاسی، مشارکت در نهادهای معتبر سیاسی و اقتصادی جهان برای تثبیت موقعیت افغانستان در بین خانواده بزرگ جامعه جهانی، دنبال کردن سیاست‌های معقول، حفظ منافع عالی کشور، عدم مداخله در امور داخلی یک دیگر و  پایبندی به تعهدات بین‌المللی افغانستان از جنبه‌های مهم سیاست خارجی حرکت است.

خداوند به ما توفیق عنایت فرماید

***